Photo AI

Budgeting Rothar Ltd - Leaving Cert Accounting - Question 9 - 2005

Question icon

Question 9

Budgeting--Rothar-Ltd-Leaving Cert Accounting-Question 9-2005.png

Budgeting Rothar Ltd. manufactures two types of bicycle ‘Roadstar’ and ‘Climber’. The sales of each type of bicycle, and other relevant figures, for the year ended ... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:Budgeting Rothar Ltd - Leaving Cert Accounting - Question 9 - 2005

Step 1

Sales Budget in units and in €.

96%

114 rated

Answer

To prepare the Sales Budget, we calculate the budgeted sales for both bicycles:

  • Roadstar:

    • Budgeted quantities = 800 units
    • Budgeted selling price = €220
    • Budgeted Sales Value = 800 units × €220 = €176,000
  • Climber:

    • Budgeted quantities = 500 units
    • Budgeted selling price = €290
    • Budgeted Sales Value = 500 units × €290 = €145,000

Thus, the completed Sales Budget is:

  • Roadstar: €176,000
  • Climber: €145,000

Step 2

Production Budget.

99%

104 rated

Answer

To prepare the Production Budget, we will start with the budgeted sales and adjust for stocks:

  • Roadstar:

    • Budgeted sales = 800 units
    • Add budgeted closing stock = 240 units
    • Less budgeted opening stock = 1,020 units
    • Budgeted Production = 800 + 240 - 400 = 640 units
  • Climber:

    • Budgeted sales = 500 units
    • Add budgeted closing stock = 180 units
    • Less budgeted opening stock = 110 units
    • Budgeted Production = 500 + 180 - 680 = 270 units

Step 3

Material Usage Budget.

96%

101 rated

Answer

To calculate the Material Usage Budget, we first determine the total material usage for each type:

  • Material A:

    • Total usage for Roadstar = 640 units × 6 kg/unit = 3,840 kg
    • Total usage for Climber = 270 units × 4 kg/unit = 1,080 kg
    • Total Material A Usage = 3,840 kg + 1,080 kg = 4,920 kg
  • Material B:

    • Total usage for Roadstar = 640 units × 4 kg/unit = 2,560 kg
    • Total usage for Climber = 270 units × 6 kg/unit = 1,620 kg
    • Total Material B Usage = 2,560 kg + 1,620 kg = 4,180 kg

The total material usage is:

  • Material A: 4,920 kg
  • Material B: 4,180 kg

Step 4

Material Purchases Budget.

98%

120 rated

Answer

Preparing the Material Purchases Budget involves:

  • Material A:

    • Budgeted Material Usage = 4,920 kg
    • Add Budgeted Closing Stock = 470 kg
    • Less Budgeted Opening Stock = 740 kg
    • Purchases Required = 4,920 + 470 - 740 = 4,650 kg
  • Material B:

    • Budgeted Material Usage = 4,180 kg
    • Add Budgeted Closing Stock = 930 kg
    • Less Budgeted Opening Stock = 900 kg
    • Purchases Required = 4,180 + 930 - 900 = 4,210 kg

Step 5

Labour Budget.

97%

117 rated

Answer

To create the Labour Budget, we calculate the total direct labour hours based on the production for both bicycles:

  • Roadstar:

    • Direct labour time per unit = 8 hours
    • Total production = 640 units
    • Total Labour Hours = 640 × 8 = 5,120 hours
  • Climber:

    • Direct labour time per unit = 11 hours
    • Total production = 270 units
    • Total Labour Hours = 270 × 11 = 2,970 hours

Combining both:

  • Total Labour Requirement = 5,120 + 2,970 = 8,090 hours

At a rate of €14 per hour, the total labour cost is:

  • Total Labour Cost = 8,090 × €14 = €113,260

Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;