SimpleStudy Schools Book a Demo We can give expert advice on our plans and what will be the best option for your school.
Parents Pricing Home Leaving Cert Accounting BUDGETING - Production Budgeting
Boyle Ltd manufactures two types of telephone 'Redline' and 'Blueline'
Budgeting
Boyle Ltd manufactures two types of telephone 'Redline' and 'Blueline' - Leaving Cert Accounting - Question 9 - 2008 Question 9
View full question Budgeting
Boyle Ltd manufactures two types of telephone 'Redline' and 'Blueline'. The sales of each type of telephone and other relevant figures for the year ended ... show full transcript
View marking scheme Worked Solution & Example Answer:Budgeting
Boyle Ltd manufactures two types of telephone 'Redline' and 'Blueline' - Leaving Cert Accounting - Question 9 - 2008
Sales Budget in units and in £. Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To prepare the Sales Budget:
Calculate the budgeted sales value for Redline :
Budgeted quantity: 1,400 units
Selling price per unit: £190
Sales Value = Quantity × Selling Price = 1,400 × £190 = £266,000
Calculate the budgeted sales value for Blueline :
Budgeted quantity: 900 units
Selling price per unit: £280
Sales Value = Quantity × Selling Price = 900 × £280 = £252,000
Compile the sales budget :
Type Budgeted Quantity Selling Price Budgeted Sales Value Redline 1,400 £190 £266,000 Blueline 900 £280 £252,000
Production Budget. Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To prepare the Production Budget:
Redline :
Budgeted sales: 1,400
Add budgeted closing stock: 275
Less budgeted opening stock: 340
Budgeted Production = Budgeted Sales + Closing Stock - Opening Stock = 1,400 + 275 - 340 = 1,335 units
Blueline :
Budgeted sales: 900
Add budgeted closing stock: 760
Less budgeted opening stock: 160
Budgeted Production = Budgeted Sales + Closing Stock - Opening Stock = 900 + 760 - 160 = 1,500 units.
Materials Usage Budget. Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To determine the Materials Usage Budget:
Redline :
Production in units: 1,335
Material X requirement: 15 grams/unit → Total = 1,335 × 15 = 20,025 grams
Material Y requirement: 11 grams/unit → Total = 1,335 × 11 = 14,685 grams
Blueline :
Production in units: 810
Material X requirement: 14 grams/unit → Total = 810 × 14 = 11,340 grams
Material Y requirement: 14 grams/unit → Total = 810 × 14 = 11,340 grams.
Materials Purchases Budget in units and in £. Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To determine the Material Purchases Budget:
Redline :
Budgeted Material Usage in grams for Material X: 20,025
Add Budgeted Closing stock: 370
Less Budgeted Opening stock: 290
Total material need = 20,025 + 370 - 290 = 20,105 grams
Purchase price per gram = £1
Cost = 20,105 × £1 = £20,105
Blueline :
Budgeted Material Usage in grams for Material X: 11,340
Add Budgeted Closing stock: 360
Less Budgeted Opening stock: 410
Total material need = 11,340 + 360 - 410 = 11,290 grams
Purchase price per gram = £1
Cost = 11,290 × £1 = £11,290.
Labour Budget. Only available for registered users.
Sign up now to view full answer, or log in if you already have an account!
To compute the Labour Budget:
Redline :
Labour requirements: 1,335 units × 5 hours = 6,675 hours
Labour Cost = 6,675 hours × £12/hour = £80,100
Blueline :
Labour requirements: 810 units × 8 hours = 6,480 hours
Labour Cost = 6,480 hours × £12/hour = £77,760
Total Labour Budget = £80,100 + £77,760 = £157,860.
Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...97% of StudentsReport Improved Results
98% of StudentsRecommend to friends
100,000+ Students Supported
1 Million+ Questions answered
;© 2025 SimpleStudy. All rights reserved