Photo AI
Question 7
Incomplete Records – Control Accounts Paul Brett did not keep a full set of books during the year ended 31/12/2019. The following is a summary of the cash account fo... show full transcript
Step 1
Answer
To calculate capital, we need to consider the assets and liabilities.
Total Assets = €54,000 + €32,000 + €32,000 + €16,400 + €21,900 + €2,700 = €159,000
Capital = Total Assets - Liabilities = €159,000 - €13,400 = €145,600
Paul Brett’s capital on 01/01/2019 is €145,600.
Step 2
Answer
Using the Debtors' Control Account:
Thus:
Sales = Closing Balance + Purchases - Opening Balance = €18,100 + Sales - €32,000 = €216,000
Total Sales = €216,000.
Using the Creditors' Control Account:
Thus:
Total Purchases = Closing Balance + Purchases - Opening Balance = €21,800 + Purchases - €26,600 = €142,000.
Total Purchases = €273,300.
Step 3
Answer
Cost of Sales = Opening Stock + Purchases - Closing Stock = €26,600 + €273,300 - €24,200 = €275,700
Gross Profit = Sales - Cost of Sales = €394,300 - €275,700 = €118,600
Total Expenses = €92,700 + €6,400 = €99,100
Net Profit = Gross Profit - Total Expenses = €118,600 - €99,100 = €19,500
Step 4
Answer
Total Fixed Assets = €540,000 + €25,600 + €25,000 = €590,600
Total Current Assets = €24,200 + €18,100 + €36,700 + €2,200 = €81,200
Working Capital = Current Assets - Current Liabilities = €81,200 - €21,800 = €59,400
Net Worth = Capital + Net Profit - Drawings = €626,200 + €19,500 - €8,500 = €637,200
The balance sheet provides a comprehensive view of the financial position as at 31/12/2019.
Report Improved Results
Recommend to friends
Students Supported
Questions answered