Photo AI

A vertical mobile phone mast, [DC], of height h m, is secured with two cables: [AC] of length x m, and [BC] of length y m, as shown in the diagram - Leaving Cert Mathematics - Question 7 - 2020

Question icon

Question 7

A-vertical-mobile-phone-mast,-[DC],-of-height-h-m,-is-secured-with-two-cables:-[AC]-of-length-x-m,-and-[BC]-of-length-y-m,-as-shown-in-the-diagram-Leaving Cert Mathematics-Question 7-2020.png

A vertical mobile phone mast, [DC], of height h m, is secured with two cables: [AC] of length x m, and [BC] of length y m, as shown in the diagram. The angle of elev... show full transcript

Worked Solution & Example Answer:A vertical mobile phone mast, [DC], of height h m, is secured with two cables: [AC] of length x m, and [BC] of length y m, as shown in the diagram - Leaving Cert Mathematics - Question 7 - 2020

Step 1

Explain why ∠BCA is 105°.

96%

114 rated

Answer

The angles in a triangle sum up to 180°. In triangle ABC, we have:

extLetCAB=30°extandABC=45°. ext{Let } ∠CAB = 30° ext{ and } ∠ABC = 45°.

Thus, we calculate:

BCA=180°(30°+45°)=105°.∠BCA = 180° - (30° + 45°) = 105°.

Step 2

The horizontal distance from A to B is 100 m. Use the triangle ABC to find the length of y.

99%

104 rated

Answer

We can use the sine rule in triangle ABC:

rac{y}{ ext{sin}(45°)} = rac{100}{ ext{sin}(105°)}.

Rearranging gives:

y = 100 imes rac{ ext{sin}(45°)}{ ext{sin}(105°)}.

Calculating the values:

y = 100 imes rac{0.7071}{0.9659} \ o y = 73.6 ext{ m} (to 1 decimal place).

Step 3

Using your answer to Part (a)(ii) or otherwise, find the value of h and the value of x.

96%

101 rated

Answer

Using the triangle ABC again:

For height h:

rac{h}{ ext{sin}(30°)} = rac{y}{ ext{sin}(45°)} \ ext{Substituting } y = 73.6 ext{ m gives:} h = rac{73.6 imes ext{sin}(30°)}{ ext{sin}(45°)} = 51.8 ext{ m}.

For length x:

Using triangle height:

rac{x}{ ext{sin}(30°)} = rac{100 ext{ m}}{ ext{sin}(105°)} \ o x = 36.6 ext{ m} (using known values).

Step 4

The two cables to secure the mast costs €25 per metre. The mast itself costs €580 per metre. VAT at 23% is then added in each case. Calculate the total cost of the cables and mast after VAT is included.

98%

120 rated

Answer

First calculate the cost of the cables:

Total length of cables = 2 * y = 2 * 73.6 = 147.2 m.

Cost of cables before VAT = €25 * 147.2 = €3680.

Cost after VAT = €3680 * 1.23 = €4526.4.

Cost of the mast:

Cost of mast before VAT = €580 * h = 580 * 51.8 = €30044.

Cost after VAT = €30044 * 1.23 = €36953.12.

Total cost = €4526.4 + €36953.12 = €41479.52.

Step 5

Find the area of the hexagon. Give your answer in km², correct to 2 decimal places.

97%

117 rated

Answer

The area A of a regular hexagon can be calculated using the formula:

A = rac{3 ext{sqrt}(3)}{2} s^2,

where s is the side length. Here, s = 8 km:

A = rac{3 ext{sqrt}(3)}{2} * 8^2 \ = rac{3 ext{sqrt}(3)}{2} * 64 \ = 166.28 ext{ km}^2 ext{ (rounded to 2 decimal places)}.

Step 6

Find this shaded area. Give your answer in km², correct to 1 decimal place.

97%

121 rated

Answer

The area of the circle that circumscribes the hexagon is given by:

A = rac{3 ext{sqrt}(3)}{2} * 8^2. \ ext{The area of the circle is } A = rac{3 imes ext{3.14}}{2} * 8^2 = 57.96 \ ext{Thus the shaded area is } 5.8 ext{ km}^2.

Join the Leaving Cert students using SimpleStudy...

97% of Students

Report Improved Results

98% of Students

Recommend to friends

100,000+

Students Supported

1 Million+

Questions answered

;